Слово “еклектика” походить від давньогрецького слова “той, хто вибирає”, “вибір”. Стиль еклектика в інтер’єрі означає використання поєднань предметів різних стилів. Зазвичай комбінують один або кілька стилів минулого століття. Концепція еклектики порушує всі писані і неписані правила в дизайні, стандарти і виходить за рамки звичайних уявлень.

Історія стилю

Поєднувати в одному інтер’єрі меблі різних стилів почали в середині XIX століття. Початок стилю еклектика поклали архітектори: у пошуках нових і досконаліших форм архітектури вони використовували елементи різних стилів. Ідеї компіляції стилів підхопили декоратори і стали використовувати в одному інтер’єрі модні нові меблі та меблі минулих епох, картини, предмети декоративного мистецтва, світильники, декор різних стилів.

Додатковим стимулом до змішання різностильних предметів послужив розвиток транспорту і розширення відомого світу: в моду увійшло придбання предметів мистецтва і декору з інших країн, екзотичних рідкостей з колоній.

Ймовірно, однією з причин послужили і меркантильні інтереси: якісні меблі служили довго, багато зразків старих меблів за красою оздоблення можна було зарахувати до витворів мистецтва, і викидати чудові меблі було накладно і шкода. Найкращий спосіб зберегти трохи застарілі шафи, столи і стільці – це використовувати і далі за призначенням.

Особливості стилю

Усі предмети в еклектичному інтер’єрі повинні гармонійно поєднуватися в єдине ціле. Характерні особливості стилю:

  • В еклектичному інтер’єрі головну скрипку грають меблі та декоративні предмети. Оздоблення стін і підлоги служить фоном для предметів меблів різних стилів.
  • Усі елементи повинні органічно поєднуватися в гармонійний інтер’єр. Незважаючи на контраст стилів, у всіх меблів і декору має бути щось спільне.
  • Стиль має бути функціональним і водночас затишним і комфортним.
  • Разом можна поєднувати предмети двох, максимум трьох епох або стилів.
  • Не можна об’єднувати стилі, що кардинально різняться, – наприклад, неокласику з хай-теком, лофт із “ляльковим” провансом, сільський стиль із розкішним модерном початку ХХ століття або монументальними шафами з різьбленням, позолотою, інкрустаціями та позолоченими ручками. Найчастіше використовують меблі в стилях ХХ століття, досить характерних і водночас близьких за часом виникнення (або їхні сучасні імітації).
  • Зазвичай один більш спокійний стиль слугує ніби базою для міксу стилів. Зазвичай вибирають стримані стилі: неокласику, мінімалізм, скандинавський. Додаткові меблі та декор можуть бути будь-якого іншого стилю.
  • Велика увага приділяється колірній насиченості інтер’єру, підбору основних і додаткових кольорів. Не використовують підкреслено сучасні кольори: бірюзовий, фіолетовий, кораловий, пастельні та ягідні відтінки, бузковий, шоколадний.
  • Використання великої кількості декору: фотографій, яскравих картин або репродукцій, дзеркал, дизайнерських прикрас, старомодних ваз, яскравих декоративних подушок і серветок.
  • Вітається використання декоративних та оздоблювальних матеріалів “з історією”: плитки, кахлів, тканин з незвичайною текстурою, килимів, фарбованих дверей тощо.

Відмінність від стилю ф’южн

Слово ф’южн означає “поєднання непоєднуваного”. Ф’южн поєднує в інтер’єрі предмети і меблі абсолютно різних (“контрастних”) стилів: класицизм, хай-тек, лофт, етнічний, кантрі, мінімалізм. Еклектика гармонійно поєднує впізнавані предмети схожих стилів. Найчастіше поєднують предмети стилів, ненабагато рознесених у часі, наприклад сучасні меблі та меблі 20-, 30-, 40-річної давності.

Найголовніше – вибір меблів

Меблі відіграють головну роль в оформленні інтер’єру змішаного стилю. У десятиліття становлення стилю об’єднували предмети близьких стилів: класицизму, бароко, ампіру, англійського, ренесансу. У сучасних інтер’єрах використовують більш сучасні стилі: неокласицизм, сучасний модерн, сканді, прованс, етнічні, безліч маловідомих європейських стилів середини ХХ століття, комбінацію стилів лофт і хай-тек.

Еклектика орієнтована на стилі минулих років і не використовує суперсучасні предмети меблів: пластикові та металеві меблі, стільці та крісла футуристичних форм, шафи-купе, двоярусні ліжка, шафи та столи з пластиковим покриттям. Єдиний виняток – додавання до стилю лофт меблів у стилі хай-тек.

Велика частина уваги в змішаних інтер’єрах припадає на м’які меблі. Зазвичай обирають великі дивани і крісла, іноді зі спинками і підлокітниками химерної форми. Типовий варіант міксу – сучасний диван і крісла та витончений антикварний журнальний столик. Складні і помітні м’які меблі поєднують з корпусними меблями чітких і простих форм. Нерідко поєднують віденські стільці або стільці в стилі модерн (вигнуті лінії, поліроване дерево) з грубуватими “сільськими” столами з товстою дерев’яною стільницею.

Для всіх предметів обстановки необхідно щось, що об’єднає їх у єдине ціле. Часто для меблів об’єднуючою ланкою виступає однаковий колір, фактура оббивки або деревина як матеріал шаф, столів і стільців. Іноді корпусні меблі зводяться до пофарбованих у білий (сірий, оливковий, салатний) колір шаф і стелажів, що нагадують вбудовані меблі. У такому разі м’які меблі повинні поєднуватися за кольором оббивки або за формою.

Спальня

У спальні досить обмежений набір меблів, тут урізноманітнити стилі складніше. Однозначно не можна використовувати дуже різностильні шафи з різною фактурою, кольором, розмірами, різними фасадами. У спальні цілком допустимо використовувати і шафи-купе, і металеве сучасне ліжко (якщо металеві конструкції пофарбовані, а не нікельовані). Просто поєднувати сучасні предмети меблів із цікавим кріслом, вінтажним трельяжем, комодом, шафою або тумбами. Гарно виглядає в спальні й антикварний столик з оригінальним кріслом “з минулого століття”.

Виняток – лофт

Лофт від самого початку несе в собі елементи еклектики. Жодні домашні меблі від самого початку не проєктуються для використання в постіндустріальному інтер’єрі з цегляними і бетонними стінами. Тому в лофт ставлять усе що завгодно, причому якраз затишні меблі з дерева зазвичай не використовують. Натомість використовують металеві стільці, столи, стелажі та масивні потерті шкіряні меблі. Тому в лофті й допускається комбінування з типовими меблями стилю хай-тек. Натомість встановлення витончених дерев’яних столиків і тумбочок у лофті має недоречний вигляд. Краще скомбінувати різні види м’яких меблів і стільців.

Гра кольору

Щоб підкреслити цікаве поєднання меблів, поверхні стін, підлоги та стелі мають слугувати нейтральним фоном для меблів і декору.

Для підлоги використовують нейтральний колір (плитка) або кольори натуральної деревини. Стіни нейтральних тонів: білого, сірого, бежевого, молочного. Іноді стіни фарбують у червоно-теракотовий, синій, оливковий, брудно-рожевий колір. Можна використовувати й інші помірно насичені тони – головне, щоб поєднувалися з картинами та іншим декором.

Стіни можуть бути обклеєні фотошпалерами або шпалерами з малюнком. У такому разі картин і декору на стіни вішають небагато.

Оббивку м’яких меблів вибирають насиченого, але не кричущого кольору.

В інтер’єрі зазвичай використовують 1-2 основні кольори для великих поверхонь; один колір для м’яких меблів, подушок, пледів; 1-2 кольори для акцентів: подушок, світильників, картин. П’ять кольорів – максимум, більше кольорів використовувати не можна: інтер’єр буде строкатим і хаотичним.

Оздоблення кімнати

В еклектиці можна застосовувати майже всі види оздоблення. Загальний дизайн самої кімнати має бути максимально простим і слугувати фоном для меблів і декору.

Еклектика - неординарний і гармонійний простір для життя

Стіни

Стіни фарбують, обклеюють шпалерами і фотошпалерами, тканиною. Може бути влаштована акцентна стіна іншого кольору, облицьована каменем, кахлями, цеглою. Не використовують обшивку деревом, фанерою, пластиковими панелями, пробкою.

Підлоги

Оптимальний варіант – штучний паркет. Часто використовують плитку без малюнка або з дрібними візерунками “під старовину”. Можлива чорно-біла шахматка з плитки. Ламінат, дошка і натуральний камінь для підлоги не використовуються.

Стелі

Стелі фарбують у білий або світлий колір. В інтер’єрі в стилі еклектика гарний вигляд мають натяжні стелі: білі, з хмарами або дрібним принтом на матовому тлі. Конструкція одноярусна або дуже проста двоярусна.

Декор і текстиль

Еклектика характеризується використанням великої кількості декору, причому часто різнопланового. На першому плані – картини, фотографії. Декору зазвичай багато: вази, квіти, оригінальні лампи, торшери, бра, кераміка, годинники, серветки, подушки, пледи. Не варто використовувати підкреслено дорогий або помпезний декор. Люстри краще вибрати лаконічної форми, без дрібних деталей і підвісок.

Килими вибирають однотонні або з дрібним абстрактним малюнком. Штори – однотонні, щільні, з нескладним драпіруванням. Жалюзі не використовують.

Еклектика - неординарний і гармонійний простір для життя

Важливо не перевантажити інтер’єр декором, інакше кімната матиме неохайний вигляд.

Висновок

Основна мета застосування стилю еклектика в інтер’єрі – створення комфортного, незвичайного і гармонійного інтер’єру з ностальгічними нотками. Еклектика – складний стиль, що вимагає кропіткої роботи, уваги і дизайнерського чуття при оформленні інтер’єру. Зате зусилля будуть винагороджені створенням гармонійного і неординарного житлового простору з легким ностальгічним флером.

By Mebmoy