Стиль арт-деко в інтер’єрі з’явився на світанку минулого століття в результаті майстерного змішування елементів неокласицизму і модерну. Революційні події в промисловості, початок масового використання синтетичних матеріалів, поява нових форм візуального мистецтва та інші прогресивні явища безпосередньо вплинули на формування стилю арт-деко в інтер’єрі. Сьогодні, через століття з моменту виникнення, елегантні інтер’єри все ще на піку популярності й активно втілюються дизайнерами. Пропонуємо вам дізнатися про основні риси напряму арт-деко і взяти на озброєння правила його побудови в житловому приміщенні.

Історія виникнення стилю арт-деко

У перекладі з французької назва інтер’єрного стилю означає “декоративне мистецтво”, що якнайкраще передає суть напряму. Місцем зародження арт-деко став Париж, де ще на початку 20-х років дизайнери почали активно експериментувати з оформленням приміщень, розбавляючи нудну класику новими елементами. У післявоєнній Європі панувала атмосфера змін і очікування чогось нового. Після важкого періоду, сповненого страждань і поневірянь, люди хотіли свята і розкоші. Спостерігався творчий підйом у мистецтві, з’явилися нові підходи у виробництві звичних у побуті речей. Нова атмосфера стала ідеальним середовищем для формування нового напряму в інтер’єрному декорі.

Офіційно точкою відліку прийнято вважати паризьку виставку “Арт-деко”, на якій промисловці з усього світу демонстрували свої досягнення в галузі виробництва інтер’єрного декору. Тут було представлено меблі простих геометричних форм з металу і пластику, які химерним чином сусідили з екзотичним колоніальним декором, розкішними золотистими, чорними і скляними елементами. Було переосмислено і втілено на новий лад класичні прийоми в оформленні житлового простору, і головний наголос тепер робили на строгість і елегантність.

Характерні риси стилю арт-деко

Інтер’єр у стилі арт-деко в сучасному виконанні – це стримана розкіш, вишуканість у кожній деталі. Кращі традиції класики органічно переплітаються з технічними нововведеннями і сучасними предметами інтер’єру. При цьому почесне місце приділяється натуральним матеріалам і дорогим предметам декору. Будинок, оформлений у стилі арт-деко, підходить для людей з тонким смаком, які люблять порядок і розкіш, цінують якісні речі. Квартира або офіс, оформлені в цьому стилі, вирізняються високим комфортом і аристократизмом.

Пріоритетні моменти в побудові стилю арт-деко – поєднання в одному просторі асиметричних форм і предметів із чіткою симетрією. Здебільшого в арт-деко не використовують природні форми безпосередньо у своєму природному втіленні, натомість дизайнери використовують алегоричні та абстрактні рішення, віддають перевагу стилізації.

Точками опори в побудові стилю слугують такі моменти:

  • Геометричний орнамент – зигзаги, ромби та інший повторюваний мотив може бути присутнім в оздобленні стін, текстилю, м’яких меблів, керамічної плитки в передпокої, кухні та санвузлі.
  • Стилізація під сонячне проміння – нерідко дизайнери доповнюють інтер’єр композиціями з дзеркал, скла і металу, стилізованих під сонце. Переливаючись у променях електричного світла, такий арт-об’єкт одразу ж опиняється в центрі уваги.
  • Чорно-білий контраст – класичне колірне поєднання арт-деко, за основу якого було взято стилізацію під клавіші фортепіано. Часто традиційний тандем розбавлений металевими елементами, наприклад глянцевими золотистими або хромованими деталями.
  • Ступінчастість і незграбність ліній – втілені у вигляді багаторівневих стель, ніш у стінах, складній формі предметів меблів. Використовуються нарочито тупі й гострі кути на противагу округлим плавним лініям, властивим модерну – спорідненому для арт-деко напрямку.
  • М’яке світло – лампи мають бути з теплим неяскравим світлом, що створює розслаблену атмосферу. Активно використовуються стельові та настінні світильники, переважно геометричних форм, щедро декоровані блискучими намистинами, металевими деталями та елементами чорного кольору.
  • Анімалістичний принт – використовується поряд із геометричним орнаментом. Килим або покривало у вигляді шкури зебри буде ідеальним доповненням до суворого інтер’єру.

Кому підійде стиль арт-деко

Інтер’єр арт-деко складно назвати затишним і по-справжньому домашнім, навпаки – він має навмисно пафосний і дорогий вигляд, кожна деталь тут продумана до дрібниць і повинна завжди залишатися на своєму місці. Саме тому такий вид оформлення будинку обирають публічні люди, які часто приймають у себе гостей. За бажання арт-деко можна втілити тільки в основній частині будинку – у передпокої, вітальні, а в спальнях і дитячих кімнатах зупинитися на більш розслабленому дизайні.

Які меблі обрати

Стиль арт-деко характеризується використанням дорогих виробів із якісних матеріалів. Перевагу віддають меблям із масиву цінних порід: дуба, палісандра, чорного дерева тощо. При цьому допускається як натуральний колір деревини, так і фарбування в білий або чорний колір.

Обов’язково присутні меблі з металу зі скляними деталями: журнальний столик, обідній стіл зі скляною стільницею, стелаж тощо. Якщо в інтер’єрі є сходи, то в їхньому оформленні також доречно застосувати ударостійке скло або елегантні перила з металу.

Що стосується м’яких меблів, то тут перевагу віддають шкіряній оббивці, а також оздобленню тканими матеріалами з контрастним геометричним орнаментом. Дизайн диванів, крісел і стільців часто претензійний – елегантні високі спинки трапецієподібної форми, використання каретної стяжки і блискучих металевих деталей. Впізнавана деталь для простору арт-деко – невеликі крісла у формі діжки.

Арт-деко в інтер'єрі: вишуканий стиль для витончених

Оформлення стін, стелі та підлоги

Ремонт приміщення в стилі арт-деко вимагає ретельного професійного підходу. Матеріали в оздобленні використовують тільки якісні, що відповідають заданому стилю. Для підлоги застосовують глянсове покриття з натурального каменю або плитку, що реалістично імітує природний матеріал. Вигідно виглядає комбінація з чорних і білих квадратів, що повторює шахову дошку. Настільки ефектна підлога здатна одним своїм виглядом задати потрібний настрій у візуальному оформленні приміщення.

Для оформлення стін вибирають шпалери з геометричним малюнком або об’ємні стінові панелі. У великій кількості використовуються дзеркальні полотна, їх розміщують як на стінах, так і на стелі. Альтернатива дзеркалам – дзеркальна плитка, яка добре доповнює вітальню або санвузол. Найпростіший варіант оздоблення стін, але не менш ефектний – однотонне фарбування в комбінації з дерев’яними молдингами, контрастними або пофарбованими в колір стін.

В оформленні стелі допускаються багаторівневі гіпсокартонні конструкції з точковими світильниками. Однак варто уникати плавних ліній, у пріоритеті тільки незграбні форми.

By Mebmoy