Вітальня – найгромадськіша кімната в будинку або квартирі. Саме в ній приймають гостей, відпочивають і спілкуються всією сім’єю. Вітальня з двома вікнами на різних стінах має свої особливості в оздобленні та розстановці меблів, і під час розробки дизайну приміщення необхідно враховувати ці особливості.

Переваги та недоліки вітальні з двома вікнами на різних стінах

У вітальні з вікнами на різних стінах є свої переваги і недоліки.

Переваги

Переваги приміщення з вікнами, розташованими на різних стінах:

 • Два вікна в будь-якому разі підвищують освітленість приміщення – у світлому приміщенні можна використовувати в дизайні темні та яскраві кольори, темні меблі, опукле оздоблення стін (цеглу, плитку, фактурну штукатурку).
 • Добре освітлена кімната сприймається людиною більш комфортною.
 • Прямокутну кімнату з вікнами на різних стінах легше зонувати (розташувати біля другого вікна обідній стіл або робочий куточок).
 • Будь-яке вікно – не просто освітлений прямокутник, це портал, що з’єднує кімнату з природою. Тому вікна на різних стінах розширюють варіативність розміщення м’яких меблів – адже люди воліють сидіти обличчям до вікна. Можливість милуватися краєвидом або небом заспокоює людину і сприяє повноцінному відпочинку.
 • Споглядання простору за вікном робить кімнату візуально просторішою.

Недоліки

Приміщення з вікнами на різних стінах має свої недоліки:

Принципи оформлення інтер'єру вітальні з вікнами на різних стінах
 • Через кілька вікон з інфрачервоним випромінюванням йде багато тепла взимку. Для зменшення втрат тепла необхідно застосовувати заходи – закривати вікна щільними шторами, рольставнями, жалюзі. У приватному будинку при великих або панорамних вікнах необхідно враховувати втрати тепла, збільшувати потужність радіаторів у вітальні.
 • Влітку вітальня з кількома вікнами отримує більше надлишкового тепла, тому потрібно встановлювати більш потужний кондиціонер.
 • Дві стіни з вікнами зменшують можливості для розташування корпусних меблів; у невеликій кімнаті біля стіни стоятимуть м’які меблі, і місця для шаф залишається дуже мало.

Варіанти розміщення вікон

Вітальні з двома вікнами, розташованими на різних стінах, бувають у таких випадках:

 • У квартирах, розташованих у торці п’яти- і дев’ятиповерхових будинків, у кімнатах зазвичай буває невелике вікно, що виходить на бічну стіну будинку. Іноді там розташовуються двері, що ведуть на балкон або лоджію.
 • У кутових кімнатах у став інках або будинках початку минулого століття.
 • У просторих сучасних квартирах у будинках, побудованих після 80-х років минулого століття.
 • У сучасних котеджах.
 • При об’єднанні вітальні з кухнею або двох кімнат у будинках споруди 50-80 років минулого століття.

Варіанти розташування вікон:

 • однакові на двох стінах;
 • різні на двох стінах (можливо, з балконними дверима);
 • всілякі комбінації вікон і балконних дверей, що вийшли в результаті об’єднання кімнат або кімнати з кухнею.

Варіанти розмірів вікон:

 • Для старих приватних будинків, сталінок, старовинних будинків характерні невеликі однакові вікна.
 • Для типових п’яти-, дев’ятиповерхівок, сучасних багатоповерхівок характерні вікна середніх розмірів.
 • В елітному житлі та сучасних котеджах бувають великі вікна. Іноді, особливо в сучасних приватних будинках, у вітальні зустрічаються панорамні вікна.

Зонування вітальні з двостороннім освітленням

У вітальнях старих будинків із двома вікнами можливість зонування практично відсутня. Квадратна кімната з довжиною стіни 3,5-4 м, двома вікнами і одними або двома дверима практично не залишає можливості для маневру – для встановлення дивана і крісел придатні тільки дві стіни, корпусні меблі та обідній стіл ставити нікуди.

У прямокутних кімнатах зонування можливе і бажане. І у вітальнях площею 17 кв. м, і у вітальнях площею 30 кв. м виконати поділ на функціональні зони цілком можливо.

Функціональні зони, які зазвичай бувають у вітальні:

Принципи оформлення інтер'єру вітальні з вікнами на різних стінах
 • зона відпочинку з м’якими меблями;
 • обідня зона.

Зони, які у вітальні можуть бути або можуть не бути:

 • робоча зона – письмовий стіл, комп’ютер, швейна машина;
 • кухня;
 • дитячий куточок для маленьких дітей;
 • музичний куточок з інструментами;
 • місце встановлення шаф із книгами, посудом, колекціями.
Принципи оформлення інтер'єру вітальні з вікнами на різних стінах

Будь-яку вітальню небажано ділити високими стелажами або перегородками, ширмами. Вітальня має бути просторою, має сенс закривати тільки ділянки з постійним безладом – робочі столи, піч і мийку в кухні, письмовий або комп’ютерний стіл, куточок рукоділля. Для цього достатньо використовувати барну стійку, невисокі стелажі або високу тумбу. Відгороджувати дитячий куточок не має сенсу – маленька дитина не гратиметься, не бачачи батьків.

Обідній стіл зі стільцями і м’які меблі самі по собі ділять простір вітальні на окремі зони.

Кухню слід виділяти хоча б частково – за допомогою барної стійки. Кухню також зазвичай відокремлюють кольором і оздобленням стін – біля робочих поверхонь, мийки та плити потрібен фартух або плитка. Непогано виглядає відокремлення аркою біля стелі, зниженням рівня натяжної або гіпсокартонної стелі з додатковим підсвічуванням, імітацією дерев’яної балки. За допомогою перепадів висоти натяжних стель можна виділити і зони відпочинку, і обідню зону, робочий куточок.

Біля дивана і крісел можна покласти гарний великий килим. Небажано відокремлювати кухню іншим підлоговим покриттям, не варто використовувати подіуми – об сходинку можна спіткнутися.

Використовувати для зонування колір і фактурне оздоблення стін виходить тільки в дуже просторих вітальнях. У вітальнях площею до 20 кв. м виділяти кольором функціональні зони не має сенсу – такий поділ візуально зменшує приміщення, що небажано. Краще виділити окремі групи меблів за допомогою підсвічування або килима.

Поділ кімнати на зони за допомогою кольору і матеріалу оздоблення має гарний вигляд у прямокутних вітальнях площею від 25 кв. м. Зазвичай використовують різні шпалери; поєднання гладких стін із цеглою або плиткою чи фактурною штукатуркою.

Вибір меблів та їх розміщення

Основне призначення вітальні – відпочинок. Центральна зона будь-якої вітальні – зона відпочинку з м’якими меблями і столиком. У великій вітальні можна встановлювати м’які меблі на відстані від стін, у невеликих кімнатах варіант один – встановлювати диван впритул до стінки, а крісла – як виходить. У невеликих квадратних вітальнях з двома вікнами і дверима практично немає місця для корпусних меблів – максимум можна встановити невеликий сервант і пару тумб.

Рекомендації щодо розміщення меблів:

 • у будь-якому разі бажано встановлювати диван таким чином, щоб можна було дивитися у вікно – споглядання природи, вулиці, навіть просто неба добре заспокоює;
 • столик біля м’яких меблів не повинен бути занадто низьким, інакше ним незручно буде користуватися;
 • не варто обирати надто низькі тумби – вони мають негармонійний вигляд, під час установлення на них телевізора доведеться людям нагинати голову, а це небажано для хребта, вони мають маленьку місткість;
 • обідній стіл або робочий куточок слід розміщувати біля вікна; для комп’ютера розміщення біля вікна не обов’язкове.

У просторій вітальні варіантів розміщення меблів набагато більше, ніж у невеликій кімнаті.

Вибір стилю у вітальні з вікнами на різних стінах

Коли в не надто просторому приміщенні на двох стінах є вікна, залишається мало місця для розміщення корпусних меблів – шаф, стінок. Для інтер’єрів у палацових стилях, прованс, класичний модерн характерне використання саме стильних шаф, тому ці стилі реалізувати в невеликих кімнатах неможливо. Ці стилі також погано поєднуються із сучасними лаконічними кухонними меблями, тому в суміщеній кухні-вітальні краще використовувати іншу стилізацію.

Для невеликих кімнат краще використовувати сучасний стиль, сканді, елементи лофту, хай-тек. Точніше, їхню комбінацію з мінімалізмом. Сучасний стиль характеризується лаконічними простими меблями, глянцевими фасадами, м’якими меблями насичених кольорів без химерних деталей, відсутністю всіляких прикрасових надмірностей – різьблення, ліпнини, позолоти, складних багатоярусних драпірувань. Стиль хай-тек – меблями з ДСП і МДФ зі скляними полицями і стільницями та нікельованими ніжками і стійками. Лофт у чистому вигляді не використовують, іноді виділяють побіленою цеглою частину акцентної стіни (біля телевізора, наприклад).

У просторій вітальні можна реалізувати і лофт, і інтер’єр у класичному стилі, і в стилі прованс, і в сільському стилі, і в екзотичних стилях.

Стиль лофт краще виглядає в будинку, ніж у сучасній квартирі. Цей стиль характеризується не тільки цегляною або кам’яною стіною, а й безліччю інших техногенних елементів – мідними радіаторами та трубами, сталевими плафонами світильників, сталевими ніжками та корпусами меблів, використання декоративних балок на стелі. У великій світлій кімнаті добре виглядає цегла натурального теракотового або жовтого кольору. Але за бажання можна в стилі лофт оформити і досить простору вітальню у квартирі з високими стелями.

Дуже добре виглядають великі вітальні з двома великими вікнами в класичному стилі. Для цього стилю характерні білі стелі з ліпниною, паркет або плитка на підлозі, дорогі меблі з масиву дерева темного кольору, гнуті ніжки, кришталеві люстри і світильники з бронзовою або позолоченою арматурою, багато дзеркал, кришталь, засклені гірки з гарним посудом, шкіряна або смугаста оббивка меблів, картини, статуетки, годинники “під старовину”.

Вибір кольору

Великий плюс кімнати з вікнами на різних стінах – хороша освітленість. Тому інтер’єр вітальні з вікнами на різних стінах можна виконувати в будь-яких кольорах – вибір практично не обмежений. Обмеження може накладати тільки площа кімнати – у невеликих кімнатах доречніші світлі тони, що візуально збільшують об’єм приміщення.

Зараз у тренді використання досить яскравих кольорів для оздоблення вітальні: коричневих, смарагдових, зелених, синіх, бірюзових, коричневої гами, навіть чорних. Дуже популярні кавові, фіолетові тони. Найяскравіші кольори – червоні, помаранчеві, теракотові – використовують тільки локально – на акцентній стіні.

До вітальні, оздобленої пастельними тонами, вибирають меблі, текстиль, подушки більш насичених кольорів. Для віталень із яскравими стінами доречнішими будуть світлі тони текстилю та стримані тони меблів (як світлих, так і темних кольорів).

У будь-якому інтер’єрі будуть доречні включення контрастного кольору – подушки, вази, картини, годинники, декоративні предмети.

Оформлення вікон і кута між вікнами

Вікна оформляють однаково: однакові штори або схожі драпірування. Якщо вікна розташовані близько до суміжного кута, то кут необхідно якось прикрасити: поставити тумбу або підставку, красиву квітку, скульптуру, декоративний фонтанчик. Якщо кут досить великий, у нього можна повісити телевізор. У приватному будинку можна розмістити в кутку камін.

Якщо між короткою стіною з вікном і вікном на довгій стіні є великий простінок, то його можна оформляти будь-яким зручним способом – ставити м’які меблі, обідній стіл, шафи, тумби, розміщувати камін, телевізор.

Декор та освітлення

У вітальні з двома вікнами дуже важливо правильно підібрати декор – щоб він добре поєднувався із загальним стилем інтер’єру. Основний принцип: для маленької вітальні вази, квіти, фонтанчики і картини мають бути компактнішими, для великої кімнати – більшими. Штори також у маленькій вітальні доречні більш компактні – вертикальні жалюзі, римські, рулонні. У просторій кімнаті чудовий вигляд мають і компактні сучасні штори та жалюзі, і пишні багатошарові драпірування.

Що більша і вища вітальня, то більші люстри і світильники можна використовувати. У великій кімнаті складно обійтися без локального акцентного підсвічування – картин, колекцій, декоративних предметів.

Найкраща прикраса вітальні – камін. Живий вогонь створює у вітальні затишну “домашню” атмосферу. На жаль, його можна встановити тільки в приватному будинку. У багатоквартирних будинках можна встановити біокамін – його допускається встановлювати без пристрою витяжки.

Висновок

Вітальня з двома вікнами на різних стінах дає змогу створити оригінальний сучасний інтер’єр. Додаткове освітлення з другого вікна дає змогу більш повноцінно використовувати всю площу вітальні і створити в ній затишні куточки для всіх домочадців.

By Mebmoy