Традиційні класичні стилі асоціюються в нас із розкішшю та успішністю. Тому вони завжди популярні. Але час диктує свої умови, і сучасна класика – вже не щось непорушне і помпезне, це практичний і елегантний стиль, що поєднує в собі комфорт і красу. Цей стиль завжди сучасний.

Характерні особливості

Кожна епоха і країна мала свої уявлення про традиційний класичний стиль. Тому таких стилів існує кілька – античні, готика, ренесанс, бароко, модерн.

Майже завжди, коли говорять про класицизм, мають на увазі монументальний і представницький стиль із великою кількістю дорогих дерев’яних меблів, дорогих тканин, складних і пишних драпірувань, вишуканого й дорогого оздоблення стін і підлоги, просторих кімнат із високими стелями, ліпнини, барельєфів, колон, дорогих картин і творів мистецтва.

Класицизм у традиційному розумінні виділився в мистецтві дизайну інтер’єрів на початку ХХ століття. Якоюсь мірою класицизм є противагою модерну з його великою кількістю нефункціональних декоративних елементів і зайвою помпезністю. Для класицизму характерна стриманість і строгість, а також значна простота ліній (особливо якщо порівнювати з бароко, ренесансом, модерном).

Трансформація стилю

Класика ніколи не виходить із моди. Основний принцип сучасної класики – стримана елегантність. Цей стиль поєднав у собі найкращі ідеї багатьох епох і напрямів дизайну інтер’єрів. Сучасна класика в інтер’єрі асоціюється з престижем і достатком (можна сказати, розкішшю). Люди, які обирають неокласичні інтер’єри, характеризуються як успішні та розважливі прихильники традицій.

Неокласика в сучасному інтер’єрі – компроміс між принципами класицизму та реаліями сьогодення. Класика в традиційному розумінні стилю вимагає значних вкладень, дорогих матеріалів, витонченого оздоблення, дуже просторих кімнат, розкішних меблів і творів мистецтва. Тому класичний інтер’єр у сучасних будинках і квартирах – це стримана стилізація на тему класики.

Риси неокласики

Основні характеристики сучасної класики:

  • просторі та світлі приміщення;
  • використання природних матеріалів, особливо натурального дерева;
  • меблі традиційних стриманих форм, без зайвих прикрас і різьблення;
  • проста форма меблів, наявність дзеркал, скла;
  • відсутність ексцентричних елементів меблів і декору;
  • стримана обстановка, але аж ніяк не мінімалістичний інтер’єр;
  • наявність витончених прикрас – картин, світильників, бра, скульптур, ваз, годинників.

Особливі вимоги

Основною вимогою до приміщення, в якому планується оформити інтер’єр у неокласичному стилі, є наявність досить великої площі та висоти стель не менше 3 м. У невеликій кімнаті (менше 20 м2) вся краса і витонченість інтер’єру просто загубиться.

Друга вимога – великі вікна. Не обов’язково сучасні панорамні, але не дрібні й вузькі “бійниці”, які іноді трапляються в сталінках.

Третя вимога – достатня ширина кімнати. Бажано від трьох з половиною метрів.

Принципи вибору меблів

При нейтральному кольорі стін корпусні меблі грають першу скрипку в дизайні. Шафи і тумби, столи і стільці в будь-якому класичному стилі мають бути виготовлені з масиву дерева (не сосни) або покриті шпоном. Природну красу дерева неможливо замінити нічим. Вкрай небажано використовувати меблі з пластиковим покриттям, що імітує фактуру натуральної деревини. Зовсім неприпустимі елементи стилю хай-тек: скляні столи та металеві меблі, особливо з блискучими нікельованими елементами.

Дивани та крісла мають бути простої лаконічної форми, з плавними вигинами, не надто громіздкими, не химерної форми. Меблі можуть бути досить масивними на коротких сучасних ніжках і в традиційному класичному стилі: компактні крісла та дивани на високих дерев’яних ніжках простої форми. Оббивка стриманих кольорів, можливе використання смугастих меблевих тканин для традиційних меблів на ніжках.

Колірна гама

Класика передбачає стримані світлі кольори: білі, бежеві, сірі, золотисті, кавові, пісочні, світло-коричневі. Іноді пастельні блакитні, салатні, лимонні, молочні тони. Темні кольори не використовуються. Не використовуються агресивні кольори: червоний, кораловий, помаранчевий. Вишневий – тільки в акцентах. Не прийнято оформляти класичний інтер’єр у бузково-фіолетовій гамі. В оздобленні можна використовувати золотистий колір.

Підлоги – натуральні кольори дерева або каменю. Ніяких неприродних кольорів – зелених, синіх, червоних.

Стеля завжди традиційно біла.

Матеріали для оздоблення

Характерна особливість класичного стилю – відсутність пластикових покриттів, скляних стільниць, металевих меблів, стійок і конструкцій з нікельованого металу.

Підлога

Складно уявити сучасний класичний інтер’єр без паркету. У цьому стилі недоречні і бюджетний лінолеум, і штучний ламінат, і просто дошка, нехай і з екзотичних порід дерева. Паркет не має бути надто темним або світло-солом’яним. Тільки натуральні тони дерева середньої насиченості кольору.

Сучасна класика в інтер'єрі та розкішна витонченість

Можливий варіант – натуральний камінь або плитка. Таке покриття іноді влаштовують у будинках із системою обігріву “тепла підлога”. Небажано використовувати чорний камінь.

Стіни

Для стін цілком доречна розкішна венеціанська штукатурка. Фарбування водоемульсійними фарбами – небажане. Гарний вигляд мають тиснені флізелінові шпалери з фарбуванням, гладкі або смугасті вінілові. Жодних малюнків, квіточок і тим більше великої абстрактної графіки на шпалерах бути не повинно. У жодному разі не використовують у класичному інтер’єрі елементи лофту (цегляні стіни) або фактурну штукатурку.

Стіни нерідко прикрашають молдингами (карнизами). Можна використовувати імітацію колон із помірно складною ліпниною вгорі.

У традиційних класичних стилях нерідко використовували зашивку стін фарбованими білими панелями, прикрашеними молдингами або фрезеруванням у вигляді фільонок. Зараз таке оформлення використовують рідко. Не використовують обтягування панелей тканинами або тканинні шпалери, особливо з малюнком.

Сучасна класика в інтер'єрі та розкішна витонченість

Стеля

Стеля в класичних інтер’єрах використовують білу – традиційну фарбовану або натяжну. Натяжні стелі мають бути матові, у жодному разі не глянцеві й не сатинові. Іноді на стелі доречне розміщення ліпної розетки під люстру (без позолоти!)

Якщо стелі мають два або три яруси, вони мають бути простої форми, оптимальний варіант – повторювати форму стелі. Не повинно бути яскравих кольорових, дзеркальних, темних вставок, фотодруку, темних полотен, кристалів Сваровскі. Можливе розсіяне підсвічування стелі або “ширяюча” стеля.

Сучасна класика в інтер'єрі та розкішна витонченість

Декор та освітлення

Освітлювальна арматура відіграє дуже велику роль у створенні класичного інтер’єру. Наявність люстри і бра в неокласиці обов’язкова. Найтрадиційніші – люстри і бра з позолоченою арматурою і арматурою “під бронзу”. Допускається проста фарбована арматура, наприклад, біла, чорна. У жодному разі не можна використовувати нікельовані конструкції.

Плафони й абажури можуть бути білі, матові та прозорі кольорові, закриті й відкриті. Допускається використання кришталевих плафонів – дуже простої лаконічної форми і з великих деталей, з невеликою кількістю підвісок. Люстри, зібрані цілком із кришталевого намиста і підвісок, з класичним інтер’єром не сумісні. Плафони не повинні імітувати квіти.

У класичному інтер’єрі дуже велику роль відіграє декор. Тут не використовують сучасні прикладні витребеньки – на стінах мають висіти справжні картини в красивих рамах. І дорогий годинник. І жодних квіточок у підвісних кашпо.

Дуже вітаються скульптури з бронзи. І красиві вази. Але важливо не переборщити з кількістю.

Чудовою прикрасою класичного стилю послужить вітрина з колекцією предметів мистецтва, розкішного посуду, екзотичних сувенірів.

У класичних інтер’єрах не використовують жалюзі. Найкращий вибір – красиве помірно складне драпірування з дорогої тканини.

Висновок

Популярність такого стилю в інтер’єрі, як сучасна класика, пояснюється просто: цей стиль дає змогу створити сучасний інтер’єр “поза часом”, без чіткої прив’язки до року і десятиліття його створення. Витончена елегантність і гарний смак ніколи не виходять з моди.

Сучасна класика – стиль для тих, хто прагне бути сучасним і водночас узяти все найкраще від кожної епохи, зберегти традиційні цінності й не здаватися консервативним.

By Mebmoy