Ідея рейкового оформлення стін і стель прийшла до нас з Європи, і зараз рейки стають одним з перспективних і популярних дизайнерських напрямків, незалежно від стилістики інтер’єру.

За допомогою рейок надають акцент одній зі стін або стелі, огороджують функціонально зону. У такий спосіб можна скорегувати простір, збільшивши або зменшивши розміри кімнат, і разом із цим отримати оригінальний ефект. Для зонування рейки ідеальні: вони надійно відокремлюють потрібну ділянку, не перешкоджаючи при цьому проходженню сонячних променів. Вони здатні змінювати акустику: звукопоглинаючий ефект виникає за рахунок збільшення площі поглинаючої поверхні.

Матеріали для рейкового оформлення

Найпоширеніший матеріал – натуральна деревина. Характеристики та властивості рейкового дизайну і термін його служби залежать від породи дерева, з якого виготовляються рейки (інша їхня назва – баффелі).

 • Сосна. Міцний матеріал за доступною вартістю. Він стійкий до дії цвілевих грибків і шкідників, має невисоку схильність до деформації при температурних перепадах. Недоліком матеріалу є недостатня стійкість до вологи, що вимагає обробки гідрофобними просоченнями. Проблему становить і підвищений вміст смоли в соснових рейках. Перед використанням соснову деревину обробляють розчином лугу, щоб видалити більшу частину смоли.
 • Бук. Деревина дуже міцна і стійка до зносу, але легко вбирає вологу і набухає. Щоб захистити рейки з бука від набухання, потрібно обробляти готові рейкові конструкції декількома захисними складами або покривати лаком у кілька шарів.
 • Дуб. У дуба тверда міцна і довговічна деревина, практично не вбирає вологу, стійка до появи цвілі. Зовсім невелика водопроникність створює складнощі під час обробки рейок з дуба захисними складами – вони погано вбираються.

Рейки в інтер’єрі не обов’язково повинні виготовлятися з масиву деревини. Часто використовуються деревно-полімерні композити або шпонований МДФ. Рейки з МДФ міцні, красиві, майже не деформуються під час перепадів температури і вологості.

Алюмінієві рейки практичні та довговічні, і за необхідності можуть фарбуватися в будь-який яскравий колір або “під дерево”.

Стилістика інтер’єру та рейкові композиції

Рейки в інтер’єрі – вдале рішення для будь-якого стилістичного напряму. Для хай-теку та мінімалізму частіше використовується метал із полімерним покриттям різного кольору, для інших сучасних дизайнерських напрямків більше підходить натуральне дерево.

Кріпити рейки можна різними способами: все залежить від основного матеріалу стіни і стелі. Найчастіше застосовуються рідкі цвяхи або паркетний клей. Для надійності можна використовувати саморізи. Відстань між рейками обирається рівною ширині ламелі, іноді меншою. Часто ламелі закріплюються впритул, створюючи цілісну поверхню.

Чим просторіше приміщення, тим ширше слід вибирати ламелі.

Зверху і знизу при кріпленні дерев’яних рейок необхідно залишати проміжок у 5 мм, враховуючи розширення деревини.

Дерев’яні рейки в інтер’єрі, переваги та недоліки використання

 1. Екологічна безпека матеріалу. Натуральне дерево гіпоалергенне і безпечне для здоров’я.
 2. Великий вибір варіантів. Рейки дозволяють легко створювати різні за розмірами і формами композиції.
 3. Термін служби дерев’яних рейок при правильному встановленні та догляді дуже високий. Вони довго не змінюють свій зовнішній вигляд, залишаючись такими ж привабливими, як під час встановлення.
 4. Рейкові композиції добре піддаються ремонту. Випадковий невеликий скол обробляється шпаклівкою по дереву і забарвлюється в колір основної композиції. Якщо скол великий, необхідно просто замінити пошкоджену ламель.
 5. Можна легко оновити дизайн, просто пофарбувавши рейкову композицію в інший колір.
 6. Рейки на стіні або стелі покращують звукоізоляційні та теплоізоляційні характеристики приміщення.

Не обходиться і без недоліків. Ніздрювата структура рейкової композиції накопичує пил: це вимагає складнішого догляду. Стіна, на яку кріпляться рейки, має бути повністю рівною, оскільки найменший перекіс буде добре помітний, і вся композиція матиме недбалий вигляд.

Дерев’яні рейки потребують просочення захисними речовинами: антисептиками та антипіренами (для захисту від загоряння). Щоб зберегти екологічну безпеку, необхідно вибирати повністю нешкідливі просочення.

 1. Канадський варіант монтажу. Формується суцільна поверхня без зазорів. Вибирається матеріал, що не піддається деформаціям і викривленню: як правило, це МДФ або деревно-полімерний композит. Ламелі розташовують ялинкою і скріплюють цвяхами. Кріпильний матеріал забивають по верхній лінії горизонтальної рейки, так найменше видно капелюшки цвяхів. Такий спосіб кріплення використовується, коли рейками хочуть закрити повністю всю стіну.
 2. Інші технологічні прийоми. Для панно використовують основу – плиту ДВП. Після шліфування та обробки ламелей захисно-декоративними покриттями на плиті компонують потрібний малюнок і приклеюють його рідкими цвяхами. Тільки потім готову композицію встановлюють на стіну.

Коли дерев’яні рейки в інтер’єрі використовують для зонування, починати роботу слід з монтажу напрямних: спочатку вертикальних, суворо дотримуючись прямовисності, а потім горизонтальних. Потім до горизонтальних напрямних кріпляться рейки. Якщо не планується зберігати прозорість конструкції, на напрямні можна встановити плиту ДВП або ДСП, і на неї приклеювати рейки паркетним клеєм. Фінішне оздоблення та обробка захисно-декоративними складами виконується на заключному етапі.

Варіанти оформлення інтер’єру рейками

Рейки на стіні в інтер’єрі доречні в будь-якій кімнаті, коридорі, кухні, на лоджії.

Можна обробити ними одну або дві суміжні стіни або зробити кілька прозорих зонувальних перегородок. Оригінально і стильно виглядає композиція, в якій рейки зі стін переходять на стелю. У Європі такий варіант оздоблення рейками зустрічається найчастіше.

Матеріал підходить для будь-якого стильового рішення.

Класика. Використовуються відносно широкі ламелі, розташовані з невеликим зазором або взагалі без нього – впритул. Така панель займає тільки нижню частину стіни, не більше однієї третини по висоті.

Лофт. Традиційне рішення: вузькі ламелі кріпляться на відстані. Як основу використовують плиту ДВП, і в результаті отримують фактурну непрозору поверхню. Для такого оздоблення, як правило, використовується дерево світлих тонів з вираженою текстурою.

Використання рейок в оформленні інтер'єру

Хай-тек. Фактурна композиція з вузьких дерев’яних ламелей і плити ДВП забарвлюється білою або чорною матовою фарбою. Нерідко використовуються металеві рейки.

Сканді. Використовуються ламелі, пофарбовані в білий колір або колір слонової кістки. Вони можуть розташовуватися або суцільним полотном, або з зазорами, зберігаючи прозорість композиції.

Оригінальний спосіб посилити враження від використання рейок – підсвічування, найчастіше – світлодіодне. Гра світлотіней у виступах і западинах рейкової панелі – вдале рішення для будь-якого сучасного стилю.

Поради та рекомендації щодо використання дерев’яних рейок в інтер’єрі

Перед використанням потрібно перевірити матеріал на наявність наскрізних тріщин, наявність цвілі та гнилі.

Вертикальне розташування рейок робить кімнату вищою. Щоб візуально розширити вузьку кімнату, можна розташувати рейки горизонтально. У цьому випадку не слід використовувати темне дерево, тонування, яскраву фарбу.

Комбінація горизонтально і вертикально розташованих ламелей зробить приміщення оригінальним, особливо в поєднанні з підсвічуванням, що створює світлотіньову гру.

Діагональне розташування ламелей має естетичний і стильний вигляд, але ніяк не впливає на зорове сприйняття розмірів і форми приміщення.

Не слід обробляти рейками понад дві стіни одразу, особливо в тому випадку, якщо вони розташовуються з зазором. Таке оформлення створює занадто велике зорове навантаження: у кімнаті буде психологічно складно перебувати занадто довго.

Використання рейок в оформленні інтер'єру

Для зонування використовуються прозорі конструкції, в яких рейки розташовані з зазорами. Якщо ж необхідна стаціонарна перегородка, ламелі кріплять на стійку міцну основу.

Використання рейок в оформленні інтер'єру

Використовуючи якісний матеріал і акуратний монтаж, за допомогою рейок можна створити оригінальний і привабливий інтер’єр.

Використання рейок в оформленні інтер'єру

By Mebmoy