Часом у моду повертаються речі, які раніше зовсім не вважалися елементом дизайну, а були продиктовані необхідністю. Як, наприклад, це сталося з відкритою проводкою, яку раніше вважали вимушеним заходом з огляду на відсутність достатнього рівня знань, матеріалів та обладнання.

Щойно з’явилася можливість заховати більшу частину проводів у стінах, від цього методу почали відмовлятися і незабаром практично забули. До тих пір, поки дизайнери не оцінили красу і практичність монтажу кручених кабелів відкритим способом.
Дійсно, виглядає такий спосіб укладання дуже екстравагантно і стильно. А те, що прийнято ховати, в цьому випадку стає справжньою родзинкою інтер’єру.

Що таке вінтажна проводка?

Сучасна проводка в стилі ретро повністю повторює поширений раніше спосіб розміщення проводів на стінах і стелі. Особливий естетичний ефект такого методу укладання забезпечується крученою структурою дроту, закріпленого на керамічних втулках на деякій відстані від стіни.

Багато дизайнерів намагаються доповнити таку проводку й іншими вінтажними атрибутами. Наприклад, розетками в старовинному стилі і вимикачами з важелем. У сукупності подібні елементи створюють особливий колорит.

Використання ж сучасних проводів у текстильному обплетенні дає змогу зробити проводку ще більш декоративною. Адже оформлення проводів може бути практично будь-яким: в тон інтер’єру і меблів контрастними, практично непомітними тощо.

Переваги та недоліки ретро проводки

Вінтажна проводка в сучасному інтер'єрі

Варто зазначити, що відкритий спосіб фіксації проводів може нести не тільки естетичне, а й суто практичне навантаження. Приміром, у сучасних дерев’яних будинках такий спосіб укладання може стати справжнім порятунком: він досить безпечний і не так залежить від сезонного усаджування будівель, як внутрішні системи. Адже у відкритій системі можна відрегулювати натяг кабелів.

Ще одним незаперечним плюсом такого способу фіксації є повна візуальна відкритість проводів. Будь-яке пошкодження власник помітить одразу ж, тоді як у коробі або штробі дріт може довгий час іскрити абсолютно непомітно для мешканців будинку.

Однак є в методу і свої недоліки. Адже доступність дротів означає, що їх можна пошкодити зі ще більшою легкістю, ніж полагодити. Відкриті елементи можна зачепити, а контакт із металом загрожує ризиком короткого замикання. Доступні дроти і для впливу інших несприятливих чинників: високих температур поруч з опалювальними приладами або вологи на кухні тому монтаж проводки відкритого типу краще доручити професіоналу, який розрахує максимально безпечне розташування елементів.

До того ж відкрите прокладання кабелів із кріпленням на керамічні втулки може виявитися доволі копіткою справою, якщо порівнювати з монтажем у штробі або коробі.

У яких стилях доречна ретро проводка?

При монтажі відкритої проводки ключове значення відіграє та роль, яка їй відводиться. Так, наприклад, у дерев’яному будинку вона просто може стати оптимальним технологічним рішенням, і інтер’єр просто повинен підтримати подібне оформлення.

Якщо ж відкрита проводка використовується насамперед як елемент дизайну, оцінити доцільність укладання рекомендується і з погляду стилю, в якому оформлено інше приміщення. Так, вписати вінтажне оформлення проводів можна практично в будь-який інтер’єр. Однак найгармонійніше воно виглядатиме в таких напрямках.

 • Шале. У цьому випадку вінтажний елемент може стати тим найяскравішим акцентом, який не вступає в протиріччя з сільським інтер’єром.
 • Кантрі цей стиль тяжіє до практичності та простоти, і відкрита проводка відповідає цим вимогам.
 • Лофт на тлі бетонних і цегляних стін відкриті комунікації виглядають дуже актуально.
 • Скандинавський стиль у такому приміщенні відкрита проводка може стати додатковою акцентною деталлю, особливо якщо використовувати дроти і розетки контрастного кольору. Найголовніше – лаконічність оформлення елементів.
 • Прованс відкрита проводка в такому інтер’єрі підкреслить простоту і деяку наївність оформлення. Краще використовувати елементи світлого кольору, не роблячи на них спеціальний акцент.
 • Стим-панк. Відкрита проводка в такому приміщенні може стати однією з основних деталей. Адже вона повністю відповідає характеру інтер’єру завдяки своїй грубуватій технологічності та відсиланню до минулого.
 • Ретро. У такому приміщенні вінтажна проводка – це те, що напрошується само собою. Особливо якщо ви хочете максимально повторити антураж минулих років.

В інших напрямках використовувати відкриту проводку не завжди виявляється просто. Багато в чому доцільність її застосування визначатиметься тими деталями, які ви плануєте включити в інтер’єр, а також кількістю електроприладів і додаткових елементів.

Наприклад, у кухні, оформленій у стилі хай-тек буде цілком доречно кілька дротів у металізованому обплетенні, якщо інших металевих елементів не надто багато. Особливо якщо доповнити інтер’єр оригінальними хромованими приладами у вінтажному стилі.

Але відкрита проводка виявиться абсолютно недоречною на такій самій кухні, витриманій у більш технологічному ключі, з великою кількістю сучасних освітлювальних приладів меблів і техніки.

Найскладніше ж вписати відкриті дроти в “парадні” стилі, такі як класика, арт-деко або бароко. Це під силу тільки професійним дизайнерам.

Особливості укладання вінтажної проводки

Крім загальних правил техніки безпеки, що застосовуються щодо проводки всередині житлових приміщень, при укладанні відкритого варіанту варто враховувати такі рекомендації:

 • дроти розміщують на відстані не менше ніж 1 см від стін;
 • краще використовувати вироби в подвійній ізоляції: полівінілхлоридній і бавовняній або шовковій;
 • пильну увагу варто приділити натягу проводів: їх натяг і провисання неприпустимі;
 • на кожен метр кабелю рекомендується монтувати від 1 до 3 ізоляторів;
 • ролики слід розташовувати не менше ніж за 4 см від будь-якого елемента електромережі;
 • при укладанні кабелю в горизонтальному напрямку ізоляторів встановлюють більше (не рідше, ніж через кожні 45 см), ніж при його вертикальному розташуванні (інтервал до 50 см);
 • для повороту кабелю використовують два ролики, щоб не допустити різкого перегину дроту;
 • на вході в розетки і вимикачі кабель перев’язують тканинною обмоткою;
 • у розпаячних коробках кабелі перев’язують у ділянці зіткнення з ізолятором, щоб уникнути їхнього натягу;
 • усі розводки розміщують тільки в коробах;
 • при укладанні кабелю в брудних зонах варто віддавати перевагу гумовому обплетенню, щоб уникнути забруднень;
 • необхідно орієнтуватися на відбивну здатність поверхонь, над якими проходить кабель, наприклад, над плиткою краще використовувати вироби у світлостабілізованій ізоляції;
 • при проходженні кабелю крізь стіну використовують керамічні втулки.

Найчастіше для монтажу використовують кабелі перетином 1,5 мм. Однак можна монтувати і більш потужні варіанти, якщо того вимагає встановлена в приміщенні техніка. Наприклад, цілком припустимо здійснити відкриту проводку мідним багатожильним дротом з перетином 2,5 мм.

Що стосується втулок, то вони можуть бути як керамічними, так і пластиковими. У кожного виду свої переваги і недоліки.
Так, кераміка коштує дорожче і досить крихка. Тому пошкодити такі втулки досить легко. Зате виглядають керамічні вироби дуже стильно і автентично.

Пластикові варіанти коштують дешевше і простіше монтуються, але виглядають не так красиво. Зате можна підібрати варіант будь-якого кольору, тоді як палітра керамічних виробів дуже мізерна.

І, звичайно, всі елементи електричної мережі мають бути якісними. У випадку з ретро проводкою цей параметр стає особливо актуальним, оскільки виробники розеток і вимикачів у вінтажному стилі часто більш пильну увагу приділяють їхньому зовнішньому вигляду, ніж надійності. Не варто купувати вироби неперевіреного виробника тільки тому, що вам сподобався дизайн. У крайньому разі можна використовувати відповідні накладки на розетки відомої марки.

Чи можна поєднувати відкриту і приховану проводку в одному будинку?

Багато хто вважає, що якщо в будинку використовується вінтажна проводка, то вона має бути у всіх приміщеннях. Але це не так. Поєднати два типи проводки цілком реально.

Для створення комбінованого варіанту найчастіше використовують кабель-канали або спеціальні електропровідні труби, в які ховають необхідні ділянки проводу. Такий підхід можна застосувати, наприклад на кухні де залишати проводку відкритою небажано.

By Mebmoy