Робочий кабінет у власній квартирі – справжній порятунок для сучасної людини. Нерідко робоча зона у вітальні стає зручним варіантом, який влаштовує всіх. Як же краще зонувати вітальню і робочу зону?

Дефіцит квадратних метрів у квартирі – поширена проблема, і виділити окрему кімнату під робочий кабінет виходить далеко не у всіх. Доводиться обладнати робоче місце в одному з інших приміщень – у вітальні або спальні. Якщо розумно підійти до питання і продумати кожну дрібницю, можна отримати привабливий варіант вітальні, суміщеної з робочим кабінетом.

Важливий час доби

Перш ніж приступити до зонування вітальні та робочої зони, потрібно визначитися, коли вам необхідно працювати – вдень або ввечері, а також взяти до уваги рід занять.

Робота вдень

Якщо ваш робочий графік такий, що вдома ви працюєте в основному вдень, то найкраще робоче місце розмістити біля вікна, тобто там, де максимум природного світла. Сонячні промені, як відомо, не тільки покращують настрій, а й роблять нас більш працездатними, а значить, більш продуктивними.

Особливо зручно його облаштовувати у витягнутих у довжину кімнатах. Так і решта, відокремленого від робочого куточка простору матиме більш гармонійний вигляд.

А ще можна заощадити квадратні метри, якщо монтувати стіл замість підвіконня, а навколо вікна розмістити безліч поличок або шафок для необхідного приладдя.

Якщо у вашій квартирі є утеплений балкон або лоджія, їх можна пристосувати під робочий кабінет без шкоди для вітальні. Але розумно було б їх об’єднати. Як правило, стіна, що розділяє лоджію і кімнату, несучою не є, тому її можна демонтувати. Непоганий варіант – прибрати не всю стіну, а лише віконний блок, а на частині перегородки, що залишилася, помістити стіл.

Робота ввечері

Якщо вдома вам доводиться працювати переважно у вечірній час, то доведеться подумати про інших мешканців квартири, адже у вітальні вечорами збирається вся родина. Члени сім’ї спілкуються або дивляться телевізор, а отже, на тишу розраховувати не доводиться. Виняток, якщо ви живете у квартирі на самоті.

Відштовхуватися треба від виду діяльності. Якщо вам не важлива зосередженість і усамітнення, наприклад, ви веб-дизайнер або рукодільниця, то спілкування у вітальні вам, можливо, не завадить, і навіть приємно буде приєднатися до решти членів сім’ї в спілкуванні або перегляді телепередачі.

У цьому разі можна помістити робочий стіл так, щоб ви не були відгороджені від інших, наприклад, приставити його впритул до спинки розгорнутого дивана.

Якщо ж вам потрібне повне зосередження і концентрація уваги, то краще облаштувати робоче місце, відгородивши його від загального простору.

Облаштовуємо відокремлене робоче місце

Під час облаштування робочої зони потрібно звернути увагу на:

 • форму вітальні: витягнута в довжину, квадратна або взагалі п’ятикутна, що трапляється в будинках сучасних проєктів;
 • розмір кімнати: від цього залежить, чим і як ви відокремите робочу зону без захаращення загального простору;
 • розташування і розмір вікон;
 • рід занять: це впливає на розмір робочої зони, облаштування в ній додаткових поличок або шафок;
 • кількість членів сім’ї, які проживають у квартирі.

Як зонувати вітальню і робочу зону

Якщо ви зайняті розумовою працею, і вам необхідна спокійна обстановка для роботи, розгляньте такі варіанти. Відгородитися можна за допомогою:

 • гіпсокартонної перегородки;
 • перегородки з напівпрозорого пластику;
 • скляної панелі з вітражем або іншим декором;
 • консолі з матових склоблоків;
 • стелажа з нішами для документів та іншого приладдя, при цьому стелаж може бути як закритим, так і наскрізним, що дає змогу бачити, що відбувається у вітальні;
 • книжкової шафи;
 • шафи з висувними шухлядками, якщо ви займаєтеся рукоділлям;
 • розсувних панелей;
 • просто штор або портьєр.

Це лише частина найпоширеніших варіантів, їх може бути набагато більше. До того ж, багато що залежить від роду діяльності:

 • одним для роботи достатньо ноутбука і можна працювати хоч на дивані. Тоді стіл потрібен, по суті, для кращої організації праці. У такому разі він може бути зовсім маленьким, наприклад, компактною поверхнею на двох ніжках, прикрученою торцем до стіни;
 • якщо треба працювати з документами, стіл знадобиться більшого розміру, адже папери треба десь розкласти. Ну і без стелажа з папками для документів також не обійтися. Отже, або полиці розмістяться прямо над робочим столом, або стелаж, що зонує простір, і стане сховищем документів;
 • але найскладніше під час організації робочого місця доводиться рукодільницям, адже величезну кількість клубків, котушок, мотків, намистин, клаптиків і всього, що потрібно для шиття чи іншого виду діяльності, треба десь розмістити. І краще, якщо такий робочий простір буде добре організовано, щоб не витрачати на пошук необхідного багато часу. На допомогу прийде зроблена на замовлення шафа-органайзер, вона ж може слугувати відгороджувальною перегородкою. Також доведеться подбати про добротний стіл, на якому розміститься швейна та/або в’язальна машинка, оверлок тощо. Варто розглянути варіанти з висувною або розкладною стільницею.

Або взагалі розробити цілу шафу з купою шухлядок, яка при відкриванні перетворюється на робоче місце. А в зачиненому стані вона матиме вигляд просто, як шафа із зачиненими дверцятами – загальний порядок у вітальні гарантовано. До речі, робоче місце-шафа зручне й тим, хто має справу з великою кількістю документів. Просто у них полиці будуть пристосовані не для рукоділля, а для ділових папок. Стіл у таких випадках, як правило, роблять висувним, викочуванням або складним. Дуже практично і сучасно.

Інші варіанти зонування

Отже, робочу зону можна розмістити:

 • на балконі або лоджії, суміщеної з вітальнею або відокремленої від неї;
 • на окремій ніші: це особливо зручно, якщо кімната від самого початку витягнута або якщо проектом у ній передбачено виступ;
 • в одному з кутів кімнати, облаштувавши його.

Необхідно продумати, як будуть розставлені акценти. Наприклад, їх варто змістити на вітальню, зробивши робочу зону менш помітною. Дизайн суміщеної кімнати має бути комфортним для всіх мешканців квартири.

Освітлення

Зонувати вітальню і робочу зону можна за допомогою освітлення. Над столом розмістити настільні лампи або бра, а над вітальнею – стельові світильники. Також над столом, по периметру, можна прокласти світлодіодну стрічку, виділивши таким чином робочу зону.

Ще варіант – багаторівневі стелі над різними зонами і, відповідно, по-різному виконане освітлення.

Подіум

Зонування можна організувати, розмістивши робоче місце на підвищенні. Так часто само собою виходить при об’єднанні кімнати з лоджією. Але можна і спеціально спорудити подіум під робочий стіл, виділивши таким чином робочу зону. У подіум при цьому можуть бути вбудовані висувні ящики для різних речей.

Декор оздоблювальними матеріалами

Зонування оздоблювальними матеріалами може виявитися дуже цікавим і креативним. Це можуть бути і різні шпалери для обох зон з різними фактурами, і інші оздоблювальні матеріали, і їхнє поєднання, наприклад, одна зона обклеєна шпалерами, інша оздоблена панелями із пластику або дерева. Ще варіант – поєднання шпалер і декоративної штукатурки.

Важливо, щоб все було виконано в єдиній стилістиці і гармоніювало між собою і за тематикою, і за колірною гамою, і за фактурою.

Меблі

Меблі в обох зонах мають бути в єдиному стилі. Можна придбати єдиний комплект меблів із робочим столом, який буде просто встановлено в окремій ніші.

Якщо у вітальні стоятиме журнальний столик або тумба для телевізора, то і робочий стіл має бути виконаний з того ж матеріалу і в тій же колірній гамі. Це особливо актуально, якщо перегородка між зонами прозора або взагалі відсутня.

Щоб не захаращувати простір, перевагу, за можливості, краще віддавати компактним столам, столам-трансформерам або складним моделям.

Підсумовуючи, хочеться сказати, що облаштовуючи робоче місце в житловій кімнаті, треба постаратися не перетворити її на подобу офісу. Все-таки вітальня має залишатися місцем збору та відпочинку всієї родини.

Зонування вітальні та робочої зони

By Mebmoy