Вітальня в будинку або квартирі – найбільш відвідуване місце. Тут сім’я відпочиває, приймає гостей, нерідко працює, вчить уроки, займається улюбленим хобі. Кутова вітальня з двома вікнами має свої особливості в дизайні та плануванні. Ці особливості дають змогу створити оригінальний і затишний інтер’єр, потрібно тільки грамотно їх використати під час розроблення дизайну кімнати.

Варіанти форми і розміщення вікон у кутовій вітальні

Розміри вікон, їхнє розміщення, а також форма і розміри приміщення є визначальними факторами в дизайні кімнати з двома вікнами.

У кутовій і досить просторій кімнаті два вікна зазвичай розміщуються на суміжних стінах. Варіант з вікнами на одній стіні тут не розглядається, оскільки таке розміщення вікон для кутової кімнати нехарактерне.

Варіанти розмірів і розташування вікон:

 • У будинках сталінської споруди або споруди початку минулого століття – два вікна середнього або невеликого розміру розташовані на суміжних стінах. Кімната найчастіше має квадратну форму.
 • У сучасних приватних будинках – вікна можуть бути однаковими або різними за формою і розміром, одне вікно може комбінуватися з дверима виходу на терасу. Зустрічається комбінація великого панорамного вікна з невеликим боковим вікном або дверима.
 • У просторих вітальнях у квартирах у сучасних будинках, побудованих наприкінці ХХ століття – на початку XXI століття, – вікна можуть бути стандартної або збільшеної висоти, можуть включати в себе вихід на лоджію.
 • У кутових вітальнях у стандартних п’яти- і дев’ятиповерхівках – велике вікно або балконний блок у торці прямокутної кімнати і вікно поменше або двері на лоджію на довгій стіні навпроти входу.
 • В елітному житлі та просторих котеджах бувають дуже великі вікна або засклені стіни з одного або двох боків.

Варіант із двома вікнами на різних стінах практично не трапляється в невеликих старих приватних будинках або під час об’єднання кімнат у старих багатоповерхівках у студію (вікон зазвичай більше).

Плюси і мінуси вітальні з двома вікнами

Наявність у кімнаті вікон на двох стінах має свої переваги і недоліки під час оздоблення, стилізації та розміщення меблів.

Переваги

Переваги приміщення з вікнами, розташованими на різних стінах:

 • Надходження світла з двох сторін добре освітлює приміщення, що дає можливість без обмежень використовувати яскраві й темні кольори, меблі темних кольорів, об’ємну фактуру поверхні стін (обшивку деревиною, панелями, цеглою, плиткою, декоративною штукатуркою).
 • У світлому приміщенні людина почувається комфортніше.
 • Нестандартне розміщення вікон робить дизайн кімнати оригінальнішим.
 • Приміщення з двома джерелами світла легше розділити на функціональні зони.
 • Пейзаж за вікном – гарний об’єкт, що відволікає і розслабляє, споглядання пейзажу дає змогу розслабитися і повноцінно відпочити. Нерідко людям цікавіше дивитися навіть на звичайні сусідні будинки або небо, ніж на стіну з телевізором.
 • Вікна, особливо великі, візуально збільшують розміри кімнати.

Недоліки

Приміщення з вікнами на різних стінах має свої недоліки:

 • Через кілька вікон з інфрачервоним випромінюванням йде багато тепла взимку. Для зменшення втрат тепла необхідно застосовувати заходи: закривати вікна щільними шторами, рольставнями, жалюзі. У приватному будинку при великих або панорамних вікнах необхідно враховувати втрати тепла, збільшувати потужність радіаторів у вітальні.
 • Влітку вітальня з кількома вікнами отримує більше надлишкового тепла, тому потрібно встановлювати більш потужний кондиціонер.
 • Якщо вітальня невелика, то наявність двох стін з вікнами обмежує можливості розміщення високих шаф, вітрин і гірок.

Зонування кутової вітальні

Функціональні зони типової вітальні:

 • Зона відпочинку з диванами, кріслами, невисоким столиком.
 • У будинках старої споруди у вітальнях зазвичай розміщують обідню зону – стіл зі стільцями. У нових багатоповерхівках обідній стіл частіше розміщують на кухні. У приватних будинках стіл і стільці зазвичай розташовані у вітальні, але іноді трапляються й окремі їдальні.
 • Зазвичай у вітальнях розміщують корпусні меблі – книжкові шафи, гірки з парадним посудом, вітрини з колекціями.
 • Нерідко у вітальні доводиться розміщувати робоче місце – письмовий або комп’ютерний стіл, швейну машинку.
 • Піаніно, рояль або електронні музичні інструменти.
 • Куточок із дитячими іграшками.
Інтер'єр кутової вітальні з двома вікнами

Кутові вітальні, що мають два вікна на різних стінах, майже ніколи не мають у своєму складі функціональної зони кухні.

Дуже зручно ділити на функціональні зони довгі прямокутні кімнати. Майже автоматично довга кімната розпадається на обідню або робочу зону біля одного вікна та зону відпочинку ближче до іншого вікна.

Просторі квадратні вітальні також досить легко діляться на функціональні зони. А ось у компактних вітальнях у сталінках з розмірами максимум 4х4 м зонування провести досить складно: корпусні меблі ставити нікуди, повноцінно виділити обідню зону зі столом і стільцями також неможливо.

У сучасних котеджах вітальні найчастіше мають складну форму, зонування на зони відпочинку та обідню в них проводиться ще на стадії проектування будинку.

У просторих вітальнях можна підкреслити виділення окремих зон кольором і фактурою стін (шпалерами і фарбуванням стін у різні кольори, поєднанням штукатурки і гладкої поверхні, оздобленням у стилі лофт, обшивкою панелями). У всіх вітальнях можна виділити окремі зони килимом, підсвічуванням, різнорівневою стелею і підсвічуванням стелі.

Інтер'єр кутової вітальні з двома вікнами

Ділити вітальню на невеликі секції за допомогою стелажів до стелі або високих шаф не варто: поділ візуально зменшує кімнату, а просторе приміщення має шикарніший вигляд та цікавіший за неї. Безлад на комп’ютерному столі або розкладені деталі майбутньої сукні не додадуть затишку вітальні. Тому можна частково прикрити стільницю робочого столу або місце з відкритою швейною машинкою невисоким стелажем чи тумбою.

Вибір меблів та їх розміщення

Вітальня в нашому житті відіграє роль об’єднуючої зони відпочинку для всієї родини. Гості в нашому житлі бувають не дуже часто. Тому головна функціональна зона вітальні – призначена для відпочинку, зі зручними диванами та кріслами. Місць на м’яких меблях має вистачати щонайменше для всіх членів сім’ї.

Зараз стало модним встановлювати дивани на відстані від стіни. Такий спосіб встановлення зручний у широких і просторих сучасних вітальнях, але зовсім не підходить для вузьких кімнат у п’яти- і дев’ятиповерхівках і невеликих кімнат у сталінках. У невеликих кімнатах м’які меблі краще встановлювати впритул до стіни і так, щоб люди на дивані могли бачити одне з вікон.

Біля крісел і диванів бажано встановити невисокий столик або тумбу. Занадто низький столик незручний – адже на ньому лежатимуть книжки та журнали або стоятиме кава.

Якщо є можливість, робоче місце бажано встановити біля вікна. Комп’ютер ставити біля вікна не обов’язково. Якщо немає робочого місця, краще біля вікна поставити обідній стіл зі стільцями.

Корпусні меблі можна встановлювати в будь-якому місці біля стіни. У квадратній кімнаті із симетричним розташуванням вікон не варто ставити високі шафи в кут між вікнами. Виняток – кутові шафи або стелажі трикутної форми. У квадратних невеликих вітальнях місця для встановлення шаф практично немає.

Зараз триває тенденція максимально звільняти вітальню від корпусних меблів. У такому разі потрібно поставити невисокі тумби, на які встановлюють вази, годинники, статуетки, квіти, іноді телевізор.

Помилки при оформленні та розстановці меблів

Якщо у вітальні немає кухонної зони або великого перепаду висот у різних частинах кімнати, не варто для зонування використовувати арки. Небажане використання подіумів: об сходинку легко спіткнутися, а підняття робочої або обідньої зони – зайве привернення уваги до цих зон. Краще пофантазувати і пограти з багаторівневою стелею, її дизайном і підсвічуванням.

Небажано ділити невелике приміщення (до 20 кв. м) за допомогою різного оздоблення стін і підлоги. Таке зонування візуально робить кімнату набагато меншою. З’єднання двох видів підлогового покриття рано чи пізно призведе до відставання покриттів від підлоги в місці стику. Виняток – зона кухні, в ній практичне покриття стіни біля мийки, печі та робочого столу – необхідність.

Дуже серйозна помилка – розміщення диванів і крісел так, що не видно простір за вікном (хоча б одним). Дуже багато дизайнерів розміщують кутові дивани “обличчям” до входу або стіни з телевізором. Під час пошуку інформації про розміщення меблів у просторих сучасних кімнатах у багатоповерхових будинках майже на кожній фотографії стоїть кутовий диван, повернутий спинками до вікон на суміжних стінах. При невеликих вікнах на високих поверхах це прийнятно (хоча й небажано), а в приватному будинку або на нижніх поверхах – неприпустимо. Люди люблять спостерігати або дивитися на краєвид і навіть на сусідній будинок або хмари в небі. Споглядання чогось мінливого допомагає розслабитися і відпочити. У будь-якому разі розміщення м’яких меблів необхідно заздалегідь обговорити з домочадцями і тільки потім планувати розстановку обіднього столу і диванів.

Якщо в кімнаті є камін або акваріум, необхідно для м’яких меблів знаходити компромісний варіант розміщення – так, щоб видно було і вікна, і камін, і акваріум (і улюбленого друга людини – телевізор).

Варіанти стилів вітальні з двома вікнами на двох стінах

Просторі і невеликі вітальні дуже різняться за можливостями оформлення інтер’єру. Стиль багато в чому диктується розмірами і формою вітальні та розмірами вікон.

У невеликих кімнатах у сталінках і будинках споруди 60-80-х років минулого століття складно реалізувати стилі лофт, кантрі, російський сільський стиль, палацові стилі, класичний модерн. У них більш доречні стилі класика, сучасний (модерн), скандинавський, хай-тек.

У просторій вітальні у квартирі не дуже доречні прованс, кантрі, російський сільський стиль. Зате класика і сучасний модерн ідеально вписуються в інтер’єри в сучасних висотних будинках.

Простору вітальню в котеджі можна оформити практично в будь-якому стилі. Тут, як ніде, будуть доречні і прованс, і лофт, і розкішна класика, і грубуватий сільський стиль.

Розкішні палацові стилі, класика і класичний модерн погано поєднуються з мінімалізмом сучасної кухні, тому у вітальнях-студіях зазвичай не використовують класику, бароко, модерн з дорогими меблями, куванням, інкрустаціями, позолотою і дорогими прикрасами.

У невеликих кімнатах із двома вікнами залишається мало місця біля стін для розміщення шаф. У всіх традиційних стилях використовуються цікаві стильні шафи, тумби і комоди. Якщо немає місця для одиночної розстановки оригінальних шаф, оформити невелику вітальню в стилях класика, модерн, бароко, прованс, кантрі досить складно.

Невеликі кімнати краще оформляти в сучасному стилі, скандинавському, хай-тек. Можна оформити акцентну стіну в стилі лофт.

Сучасний стиль характеризується простими строгими формами меблів, відсутністю позолоти та інкрустацій, драпірувань, глянцевими фасадами, досить насиченою оббивкою диванів і крісел. Скандинавський стиль – білі стіни, білі дерев’яні меблі, сині та сірі тканини в оздобленні, вкраплення червоних кольорів. Хай-тек – світлі стіни, меблі з блискучими нікельованими ніжками і деталями, сірими поверхнями з ДСП і МДФ, скляними полицями і стільницями.

Класичний стиль характеризується дорогими дерев’яними меблями, класичними диванами і кріслами з дерев’яними ніжками, паркетом на підлозі, багатими драпіруваннями на вікнах, ліпниною, позолотою, інкрустаціями, кришталевими люстрами і бра. Класичний модерн у сучасному трактуванні схожий на класику, але він характеризується меншою пишністю, меншою кількістю декоративних деталей, використанням кування, плавних ліній в обводах меблів, використанням рослинних і квіткових орнаментів.

Прованс характеризується використанням пастельних кольорів, білих дерев’яних меблів, текстилю в квіточку, оборочок, подушечок, серветочок. Кантрі та сільський стиль – дерев’яні грубуваті меблі, домоткані килимки і текстиль, всілякі лавки, поставці, відкриті полиці.

Лофт у своєму будинку – цегляні стіни (вибілені й натуральні), мідні труби й радіатори опалення, незакриті балки й труби вентиляції на стелі, металеві світильники, прості меблі, рулонні штори або жалюзі, металеві ніжки, стійки й предмети меблів. Цеглою часто оздоблюють одну зі стін. У багатоповерхових будинках у вітальні часто використовують побілену цеглу.

Вибір кольору

Два вікна з різних боків пропускають у вітальню багато світла. Тому в інтер’єрі кутової вітальні з двома вікнами можна використовувати і насичені, і темні кольори. Тільки в невеликих кімнатах у сталінках краще використовувати не дуже темні тони (але не обов’язково).

Сучасна мода передбачає використання насичених і незвичайних кольорів для оздоблення вітальні. Таку кількість зелених, бірюзових, синіх, коричневих, теракотових, фіолетових і чорних кольорів у дизайні кімнат не використовували ніколи. Найактуальніші кольори – лілові, кавові, лимонні. Популярне оздоблення частини акцентної стіни дуже яскравим кольором – кораловим, червоним, помаранчевим, малиновим. У тренді використання темних глянцевих натяжних стель дуже складної багатоярусної форми і з різноманітним підсвічуванням.

Якщо стіни вітальні мають насичений колір, корпусні меблі бажано обирати світлих кольорів, м’які меблі та текстиль також бажано обирати світлих відтінків.

Якщо вітальня оформлена традиційними пастельними тонами, меблі та текстиль повинні мати більш насичені відтінки: монохромне приміщення має нецікавий вигляд.

Бажано використовувати яскраві декоративні елементи – подушки, вази, картини, світильники.

Оформлення вікон

Вікна оформляють в одному стилі: однакові драпірування, жалюзі, римські штори. Якщо вікна розташовані дуже близько до суміжного кута, то прикрашати кут не потрібно. Якщо в кутку є невеликі ділянки стіни, необхідно встановити тумби або підставку, вазу, скульптуру, фонтанчик, велику квітку, акваріум або телевізор. Непогана прикраса – камін.

У п’ятиповерхівках між двома вікнами є великий простінок – його оформляють як звичайну стіну, ставлять меблі, вішають телевізор. Зазвичай ця стіна є акцентною.

Декор та освітлення

Незважаючи на гарне денне освітлення, ввечері та рано вранці вітальня потребує яскравого освітлення. Що вищі стелі, то довші й цікавіші люстри та світильники можна вішати. Біля дивана і крісел, обіднього і робочого столу, картин, предметів мистецтва необхідне місцеве освітлення – бра, торшери, світильники. Чудовий вигляд має підсвічування окремих зон, вмонтоване в натяжну стелю.

Штори, жалюзі або ролети підбирають відповідно до загального стилю вітальні. Дотримуються загальних принципів:

 • вікна мають бути оформлені однаково;
 • чим менша кімната, тим компактнішими мають бути штори або драпірування.

Ідеальна прикраса вітальні – камін. Вогонь зігріває і розважає, допомагає розслабитися і відпочити. У вітальню в квартиру можна встановити біокамін – він не потребує влаштування витяжки. Чудово розслаблюють акваріум із декоративними рибками, фонтанчик, декоративний світильник із рухомими вогниками.

Відсутність у вітальні декоративних предметів – ваз, картин, квітів, сувенірів – робить кімнату холодною і незатишною.

Висновок

Кутова вітальня з двома вікнами дозволяє створити затишну, зручну, добре зоновану вітальню. Кімната з двома вікнами дає змогу більш повноцінно використовувати площу кімнати і створити оригінальний інтер’єр.

By Mebmoy