Стиль рококо сформувався на початку XVIII століття, ставши популярним в архітектурі, мистецтві та інтер’єрі. Його вирізняли витонченість і вишуканість, граціозність і легкість, а також галантна розкіш – набагато менш помпезна, ніж у бароко. У цьому стилі створювалося оформлення палацових залів і королівських палаців, і сьогодні майстри дизайну продовжують втілювати стиль рококо в інтер’єрі приватних будинків, залів для банкету в ресторанах і номерів дорогих готелів.

Найвиразнішими рисами стилю рококо вважається оздоблення інтер’єру тканинами, приглушена колірна гама, безліч декоративних елементів, витіюваті та плавні лінії, уважне ставлення до найдрібніших деталей. На відміну від бароко, цей стиль вимагає пом’якшення демонстрації розкоші. Замість темних і яскравих кольорів, безлічі позолочених деталей і монументальної урочистості інтер’єр рококо забарвлений у м’які відтінки, легкий і витончений, тому його ще часто називають “жіночим” стилем.

Рококо в інтер'єрі сучасного житла

Колірна палітра

Завданням стилю рококо було делікатне і ненав’язливе нагадування про багатство і достаток власників житла. Це досягалося за допомогою гармонії ніжних відтінків – блакитного, персикового, салатового, фісташкового, рожевого, бузкового, “слонова кістка” і “шампанське”, срібла і золота. Відчуття легкості надавали й візерунки з асиметричними, але плавними деталями. Також застосовувалися квіткові та деревні мотиви, елементи східних культур, морська тематика в декорі.

Ставлення до оформлення житла було практично як до мистецтва. Жоден кут, ніша або стіна приміщення не залишалися без уваги. Кути кімнат заокруглювалися, стіни прикрашалися різьбленими панелями, стеля – ліпниною, меблі – золотим орнаментом. В якості популярних настінних покриттів також застосовували тканини, що накладалися шарами і були пофарбовані у світлі пастельні тони з дрібними візерунками.

Матеріали та оздоблення

Стиль рококо в інтер’єрі вимагає використання тільки високоякісних матеріалів (масиву дерева, натурального кришталю, природного каменю). Але можлива їхня заміна матеріалами, більш притаманними нашому століттю. Наприклад, у сучасному житлі не часто присутня ручна художня ліпнина. Домогтися округлих кутів і візерунків сьогодні допомагають конструкції з гіпсокартону. Елементів “під ліпнину” має бути досить багато по периметру приміщення і по центру. Вони ніби поділяють площу на окремі зони, згладжують перехід від стелі до стіни, прикрашають місця розташування головної люстри і бічних світильників. Стелі можна прикрасити розписом, який також вважається важливим елементом стилю рококо.

Під час вибору матеріалів для підлоги часто обирають паркет із натуральної деревини або однотонний, або з малюнком чи позолотою. Доречними тут будуть килими з довгим ворсом, а також глянцева керамічна плитка. Перш ніж приступати до оздоблювальних робіт зі стінами інтер’єру рококо, слід уважно обміркувати деталі. В ідеальному варіанті вся площа стін ділиться на секції, кожна з яких оформляється певним видом декору. Секції відокремлюються одна від одної невеликими виступами з відповідних матеріалів або ліпними мотивами. Далі вони можуть бути пофарбовані фарбами для стін, з урахуванням гами рококо, заклеєні шпалерами під тканину або фотошпалерами, прикрашені розписом або аерографією. Варіантів оздоблення стін пропонується дуже багато, головне – використовувати орнамент і малюнок, що відповідають стилю.

Розетки з гіпсу, різьблені карнизи та інші характерні для того часу елементи замінюються сьогодні полегшеними і сучасними оздоблювальними матеріалами. Для цих цілей застосовуються вироби із пластику, МДФ, ДСП та інші. Для імітації декоративного розпису можна застосовувати накладні планки (молдинги) золотистого кольору. Стіни зонуються вертикально і горизонтально: нижня частина зони обклеюється шпалерами, а всю верхню займає картина або гобелен.

Рококо в інтер'єрі сучасного житла

Меблі в стилі рококо

Меблі в інтер’єрі, витриманому в стилі рококо, в жодному разі не повинні бути громіздкими і надмірно суворими. Щоб гармонійно обставити кімнату, потрібно позбутися величезних шаф і широких квадратних диванів. Меблі тут просто зобов’язані бути малогабаритними і затишними, мати плавні лінії: м’які компактні дивани і обтягнуті тканиною стільці, маленькі тумбочки, витончені туалетні столики і світлий комод. Також добре впишеться в обстановку секретер. У спальні можна встановити невелику софу, а в кабінеті – стіл і стільці під старовину, з вигнутими ніжками. Предмети меблювання в стилі рококо повинні мати позолочені елементи, розпис, ніжні відтінки оббивних матеріалів. За бажання шухляди комода і тумбочок можна оформити власними руками – за допомогою техніки декупажу. Софа з атласною оббивкою в східному стилі також добре вписується в цей стиль.

У спальні просто зобов’язане бути присутнім “королівське” ложе з багато оформленим узголів’ям. І не слід забувати про такий важливий атрибут стилю, як велике дзеркало в золотій рамі. У жіночій спальні встановлюють туалетний столик з пуфом замість стільця, кілька канапе і м’які крісла. Ліжко може розташовуватися в самому центрі кімнати, розташовуватися на невисокому подіумі і оформлятися балдахіном.

Прилади освітлення

Яскравою родзинкою інтер’єру в стилі рококо стане кришталева люстра в кілька ярусів на стелі у вітальні. Естетика рококо вимагає, щоб такий освітлювальний прилад не тільки виконував свої основні функції, а й “говорив” про респектабельність і гарний смак господарів житла. У спальні будуть доречні маленькі бра з кришталю або скла, а в кабінеті – настільна лампа з мереживним або тканинним абажуром.

Вітається створення затишної напівтемряви і загадкової гри тіней, тому ввечері в кімнатах запалюються торшери або свічки в мідних чи керамічних канделябрах. Можна створити таємничу або романтичну атмосферу, розмістивши освітлювальні прилади поруч із дзеркалами або навпроти них. Нехай дзеркало в позолоченій рамі відображає полум’я свічок, що коливається, або приглушене світло торшера.

Предмети декору

Одним із найбільш невід’ємних предметів декору для стилю рококо є невисокий камін у вітальні. Цей розкішний елемент здатний задати тон тому, який вигляд матиме все інше оформлення кімнати. Часто для інтер’єру рококо використовуються мармурові каміни білого, персикового або бежевого відтінків. Над камінною полицею поміщається картина у витіюватій рамі, а на самій полиці розміщуються статуетки, вази, старовинний годинник тощо. Замість картини над каміном можна повісити велике дзеркало в рамі.

Саме завдяки стилю рококо акваріум з рибками став сприйматися як предмет інтер’єру, тому він обов’язково має бути присутнім у приміщенні, розташувавшись на маленькому столику. Не потрібно забувати і про такі милі дрібнички, як шкатулки, фігурки зі слонової кістки, статуетки з порцеляни, що пожвавлюють інтер’єр і символізують достаток його господарів. Для м’яких меблів передбачені свої прикраси – це невеликі подушки в атласних наволочках, валики, накидки, ажурні серветки тощо.

І ще одне важливе доповнення – обов’язкова присутність справжніх антикварних речей або якісно стилізованих під ті часи. Наприклад, вітальню може прикрашати годинник із бронзи, старовинне панно або порцеляновий сервіз. Усі ці деталі здатні збагатити інтер’єр у стилі рококо і надати йому аристократичної атмосфери.

By Mebmoy