Модерн в інтер’єрі – це, ймовірно, найскладніший стиль у дизайні. Віддаючи перевагу саме йому, потрібно готуватися до солідних фінансових витрат. Але результат обов’язково порадує, оскільки реалізація стилю в його повному варіанті зробить зі звичайного житлового приміщення витвір мистецтва. Стиль підійде для оформлення великих котеджів і заміських будинків, компактних квартир-студій і кімнат з нестандартним архітектурним плануванням.

Модерн: поява і розвиток

У перекладі з латині “модерн” означає “сучасний”. Але відноситься це визначення не до сьогоднішнього дня, а до того часу, коли він зародився і оформився. Розквіт модерну стосовно інтер’єру припав на останні роки 19 століття, а проіснував до початку Першої світової війни. Але, незважаючи на короткий “термін життя”, він зумів зробити неординарний внесок у розвиток дизайну інтер’єрів.

Кінець 19 століття – це бурхливий розквіт технічної революції. Людям потрібні були зміни, відхід від класики і патріархальності в нове технологічне суспільство. Основа стилю – заперечення класики, а разом з нею – загальноприйнятих стандартів.

Прямі лінії класичних інтер’єрів змінилися округлими і плавними, меблі стали пластичними, а перехід від одного предмета інтер’єру до іншого – завуальованим. Різноманітна і багата колірна гама повністю виключала яскраві кольори, основними стали приглушені: коричневі, сіро-зелені, червонуваті, всі варіанти пастельних відтінків. В оформленні повсюдно з’явилися квіткові мотиви.

У розвиток стилю внесли корективи традиційні культури різних країн. Так, в Австрії і зараз домінує декоративний напрямок модерну, конструктивний модерн розвивався у Франції. На російський варіант значно вплинули декоративно-прикладні народні ремесла. Але поділ умовний: модерн включає стільки варіантів і категорій і підпадає під вплив такого числа різноманітних культур, що межу між ним і еклектикою або ар-деко провести досить складно.

Особливості стилю модерн в інтер’єрі

 • Плавні лінії в оформленні простору обов’язкові, а ось симетрія – зовсім ні. Лінії м’яко перетікають одна в іншу, створюючи ледь видимі рослинні мотиви. Квіти, сплетені гілки, інші художні доповнення прагматичного дизайну дуже важливі для чистоти стилю.
 • Вітражі, мозаїка, елементи зі скла обов’язкові при оформленні. Мозаїкою можна оформити вікна, перегородки прикрасити окремими вітражними елементами.
 • Як декор може бути використаний метал, що повторює рослинну тематику.
 • Для штор характерні широкі карнизи на віконних блоках. Тканина не повинна служити колірним акцентом приміщення, але при цьому її слід гармонійно вписати в інтер’єр.
 • Замість паперових шпалер частіше використовуються рідкі або ж стінові панелі з різними рельєфними візерунками.
 • Стиль модерн цікавіше виглядає в просторих приміщеннях, які можна розділити на функціональні зони перегородками або просто плавними переходами візерунків і відтінків підлогового покриття. Візуально збільшити простір допомагає складне багатоярусне освітлення: габаритні люстри в заданому стилі доповнюються точковим LED-підсвічуванням не тільки на стелі, а й на стінах.

Матеріали

Використовується безліч елементів із дерева з вираженою текстурою. Це не тільки підлогове покриття, а й оздоблення стелі, меблі, нестандартні дерев’яні елементи, наприклад декор для світильників. Органічно вписуються в інтер’єр гладкі стінові панелі, шпоновані благородною деревиною світлих відтінків. Повністю виключається щільне фарбування, що приховує текстуру. Основний матеріал для оздоблення – деревина екзотичних і благородних порід, наприклад:

 • мореного або, навпаки, вибіленого дуба;
 • бука;
 • горіха;
 • палісандра.

Текстура деревини підкреслюється прозорими покриттями. Основне підлогове покриття, що відповідає стилю, – паркет: штучний, художній, щитовий. Підлога ніколи не є акцентом у кімнаті, оформленій у стилі модерн. Будь-який вид паркету або ламінату має явно контрастувати з оформленням стін або ж збігатися з ним за відтінком. Будь-яку плитку і керамограніт не використовують під час проектування дизайну інтер’єру через сувору геометрію елементів.

Оформлення стін у заданому стилі – це панелі з вираженим рельєфом.

Дизайнери рекомендують використовувати в оформленні метал і всі види текстилю Елементи художньої ковки з флористичними мотивами надають інтер’єру респектабельності, а текстиль використовується там, де без нього обійтися не можна. Це оббивка меблів, портьєри, покривала. Основне призначення текстилю як елемента інтер’єру – доповнювати і врівноважувати колірну палітру дерев’яних поверхонь.

Кольорові рішення

Стиль модерн в інтер’єрі – це завжди спокійна колірна гама. Характерне включення м’яких відтінків: пісочного, бежевого, кольору слонової кістки, персикового. Кольори відмінно передають всю обтічність і плавність ліній, до того ж роблять приміщення візуально просторішим. Чим ніжніше і м’якше буде вибрано колірне рішення, тим точніше вдасться передати форму меблів.

Якщо буде потрібно доповнити колірну палітру яскравими колірними акцентами, найкраще підійдуть червоні та жовті теплі тони.

Меблі в інтер’єрі модерн

Особливість меблів – їхня обов’язкова стилізація. Основний матеріал – ретельно оброблене дерево зі скляними, бронзовими, сталевими декоративними вставками. М’які меблі, витримані в стилі модерн, мають плавні, обтічні й часто вельми химерні форми. Цікавий вигляд має, наприклад, більший овальний стіл із великою і важкою стільницею і тонкими, фігурно вигнутими сталевими ніжками.

У вітальні м’які меблі найчастіше представлені комплектом з дивана і пари крісел з темного дерева. Однакова порода деревини в кожному елементі меблів принципово важлива. Оббивка – тканинна, з будь-якою фактурою, що має багатий і респектабельний вигляд. Колірна гамма підбирається за кольором стін. М’які меблі завжди функціональні і компактні, фурнітура – надійна, витончена, завжди від перевірених відомих брендів, не викликає і не кидається в очі.

Освітлення

В оформленні інтер’єрів характерний баланс між природним і штучним освітленням. Сонячне світло використовується максимально ефективно, вікна часто оформляють як арки і прикрашають вітражними елементами.

Світильники не тільки вирішують практичні завдання, освітлюючи приміщення, а й служать елементами декору. У дизайні часто використовують настінні бра химерної форми, а також складні за формою торшери, що освітлюють затемнені місця. Декоративні освітлювальні прилади можуть бути виготовленими з порцеляни, кераміки, скла, мати металеві доповнення.

Декор

Модерн, як ніякий інший стиль, дозволяє експериментувати з декором. Орієнтуватися слід на вигадливі природні мотиви і натуральні відтінки. У природі не існує суворої симетрії, тому важливо прагнути замінювати прямі контури предметів плавними дугами. Вітається використання арок у дверних отворах, барельєфи та рельєфні орнаменти на панелях стін, декорування перил і перегородок.

Завершують образ предмети, які не несуть функціонального навантаження, служать тільки для прикраси. У заданому стилі знайдеться гідне місце будь-якому виду декору. Він ніколи не буде тут зайвим. Колірна гамма декоративних доповнень повинна точно вписуватися в загальне оформлення кімнати, а всі декоративні предмети не повинні виглядати дешево. Доречно й оригінально виглядають:

 • декоративні подушки, обтягнуті щільною тканиною, прикрашені вишивкою;
 • бронзові статуетки, свічники, підвіски;
 • настільні та настінні годинники будь-яких розмірів і форм, включно з дуже великими;
 • картини і панно в багато прикрашених рамах.

Основні мотиви – рослинні, квіткові. Сучасні дизайнери віддають перевагу ліліям та ірисам за вигини пелюсток. Другий популярний мотив – бабки і метелики. Нерідко в декоруванні використовують японську техніку живопису і графіки, що гармонійно вписується в стиль.

Такий різний модерн

Сучасне оформлення житлових приміщень у стилі модерн ділиться на кілька окремих категорій:

 • Повне дотримання принципів модерну. Варіант найкрасивіший і найбільш витратний. Мається на увазі, що всі предмети інтер’єру стилізовані під модерн.
 • Декоративний варіант. У модерновому стилі представлено тільки кілька архітектурних елементів, інші нейтральні і не суперечать обраному напрямку.
 • Поверхневий. У дизайні мають місце лише деякі характерні акценти, наприклад дверна арка і приглушена колірна гамма.

By Mebmoy